Kleszcze
Kleszcze
Powrzechnie panuje przekonanie, że kleszcze występują jedynie w gęsto porośniętych lasach. Tymczasem niektóre gatunki całkiem dobrze radzą sobie w miastach. Pajęczaki, które nie potrzebują do życia wysokich traw i gęstych krzaków są jeszcze groźniejsze od swoich leśnych kuzynów, gdyż mogą wywołać paraliż uniemożliwiający oddychanie, a także niezwykle niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny. Kleszcze najczęściej atakują w okresie od wiosny do później jesień choć potrafią przerwać nawet w temperaturze -20°C.
W naszym kraju żyje 20 gatunków kleszczy, z czego 3 najpopularniejsze są zarazem jednymi z najniebezpieczniejszych:
- kleszcz pospolity - najczęściej można go spotkać w lasach oraz parkach na terenie całego kraju;
- kleszcz łąkowy - zamieszkuje okolice jezior, zakrzewionych pastwisk oraz terenów bagnistych, głównie w Polsce południowo-wschodniej;
- obrzeżek gołębi - świetnie radzi sobie w miastach, mieszkając na strychach i poddaszach domów mieszkalnych.
Kleszcze są szybkie i niezwykle skuteczne. Atakują z ukrycia, niepostrzeżenie wbijają się w skórę i przenoszą liczne wirusy oraz bakterie, które mogą być źródłem wielu niebezpiecznych chorób takich jak odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę i boreliozę.
Chcąc usunąć kleszcza trzeba zachować maksimum ostrożności. Niezwykle łatwo jest oderwać tułów od głowy, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno kleszcza wykręcać, łapać za obrzęknięty brzuch, usuwać gołymi rękami lub ostrymi przyrządami do paznokci. Nie wskazane jest też smarowanie pajęczaka wazeliną, masłem, lakierem do paznokci lub benzyną gdyż wszelkie specyfiki mogą sprowokować u kleszcza wymioty.
Zatem jak bezpiecznie usunąć krwiopijcę?
- Wysterylizuj pęsetę do usuwania kleszczy
- Chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry
- Delikatnie, ale pewnie pociągnij kleszcza do góry wzdłuż osi wkłucia
- Sprawdź czy został usunięty w całości. Jeżeli w ciele pozostaną jego fragmenty usuń je pensetą lub jałową igłą lub zgłoś się do lekarza
- Zdezynfekuj obszar ugryzieniu spirytusem
- Przez 30 dni obserwuj miejsce po ugryzieniu. W miejscu ukąszenia może pojawić się rumień, jednak nie powinien mieć on więcej niż kilka milimetrów i zazwyczaj znika po kilku dniach. Jeżeli zacznie się powiększać i zmieniać (rumień wędrujący), zgłoś się pilnie do lekarza. Może to być jeden z objawów boreliozy.
Obecnie w sprzedaży dostępne są różnorodne przyrządy (szczypce, długopisy, lassa, haczyk, przyssawki, karty) oraz preparaty do usuwania kleszczy, które pomagają pozbyć się intruza.
Usuniętego kleszcza możesz zawieźć do badań lub mocno zgnieść, spalić oraz spuścić w toalecie. Dostarczenie go do laboratorium pozwoli zdiagnozować, czy był on zainfekowany, czy nie. Rozpoznanie choroby u człowieka możliwe będzie niestety w dużo późniejszym czasie. Warto wykonać te czynności, by nie martwić się ewentualnym zakażeniem. Pamiętaj, że w tym przypadku liczy się czas. Obejrzyj dokładnie swoje ciało i pomóż to zrobić członkom rodziny. Miejsca preferowane przez kleszcze to zgięcia pod kolanami, zgięcia łokciowe, pachwiny, pachy, szyja – wszędzie tam, gdzie skóra jest cieńsza i miękka. Nie lekceważ niepokojących objawów, jak rumień, wysypka, gorączka, silny ból głowy, ból stawów, mięśni, kaszel.
Czego nie wolno robić?
- Nie wyrywaj kleszcza gołymi rękami. Oderwiesz wtedy tylko jego odwłok, a głowa pozostanie w skórze. Skorzystaj ze specjalistycznych przyrządów, które pozwolą na precyzyjne usunięcie kleszcza.
- Nie łap go za brzuch. Pod wpływem nacisku kleszcz może zwymiotować zainfekowaną treść żołądkową do rany, co znacznie zwiększy ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową,
- Nie wykręcaj go ruchem obrotowym, wtedy w ciele pozostanie jego głowa.
- Nie wyciskaj go.
- Przyczepionego kleszcza niczym nie smaruj. Olej, wazelina, parafina, masło, lakier do paznokci sprowokują tylko jego wymioty.
- Nie polewaj niczym kleszcza. Alkohol, benzyna, eter, olejek miętowy spowodują, że będzie on wydzielał jeszcze więcej śliny.
Przed wyjściem w teren stosuj odpowiednie środki odstraszające, które skutecznie zapobiegają ukąszeniom przez kleszcze. Więcej o specyfikach, których nie lubią kleszcze w poniższym poście na Facebooku.
Do gabinetu zapraszamy w pon. - piątek w godzinach 9:00 - 15:00.
Zapraszamy również do kontaktu poprzez Facebook-Messenger HETMANS lub prosimy dzwonić pod numer telefonu 536 778 828
W gabinecie będą przyjmowane tyko osoby uprzednio umówione na wizytę.
Dominika Hawryluk - Naturopata
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ: